Maryam Bani

Maryam Bani

@marybani

Traveler | Adventurer | Nature Enthusiast Based in Switzerland Content Creator | Story Teller
marybani

Maryam Bani

@marybani


Comment from Maryam Bani:


It is the International woman day and I am experiencing my womanhood to the fullest. More than any other time in my life; when I wore a white bride dress, when I learned how to be a resilient person at work, manage a company, experience what I love, do adventures, study and live in a country where women rights still leave a lot to be desired. . Happy Woman Day. . . The international women's day is a time to celebrate and reflect on progress made on women's rights and a day to call for an end to gender inequality. . . . روز زن است و من از همیشه و هرزمان بیشتر احساس «زن بودن» می کنم. . افتخار می کنم به زن بودنم، تمام تلاشهایم، پیش رفتنهایم، خطر و ریسک کردنها و پا را از هنجارها و مرزها فراتر گذاشتنهایم، به تمام تجاربم. . و خوشحالم و افتخار می کنم که با ظاهری زنانه، لطایف و احساسات کاملا زنانه و دور از تظاهر به شمایل صرفا خشن و جدی و سرسخت، که متاسفانه در گوشه ذهنمان گاهی به عنوان زن قوی و خاص تعریف شده و تقدیرش می کنیم، در راستای علایقم و اهدافم قدم برمیدارم. . . این زن بودن را بیشتر از هر زمان دیگر همچون جریانی جدید در رگهایم و کاملا از درونم حس می کنم؛ بیشتر از زمانی که لباس سفید بر تن، نقش عروس جشن را داشتم، بیشتر از زمانهایی که می‌دانستم بعنوان یک زن باید تلاشی از جنس متفاوت داشته باشم برای مدیریت شرکتم، همینطور برای کار کردن، درس خواندن، سفر، ریسک، خطر، هیجان کردن و زندگی در کشوری که حتی متفاوت تر و پیچیده تر از کل دنیا حقوق زنان کامل دیده نشده است. فرهنگی که همانند شما حتی برای تقدیر جسارت، تلاش و شجاعتم و تشویق موفقیتهایم، نه شاید همیشه از سر تبعیض، گاهی فقط از جهت فقر واژگان و مکالماتمان از رنگ و بو و قدرت زنانه، تمثیل به مردان شده ام. . . . شکی نیست که اغلب ما زنان و شاید هم همه ما، اگر هر روز هم دلایل درونی برای یادآوری زن بودنمان نداشتیم، محیطی که در آن زندگی کردیم پر از این یادآوری‌های خارجی بوده و قبول دارم گاهی هم دردآورانه. . اما این ما هستیم که ورای انتظار درک و تغییر از افراد و محیط اطرافمان و تلاش برای تغییرش، باید با قدرت به جلو پیش رویم و هیچ مانعی از گفتار و پندار و رفتار اطرافیان نباید خللی در مسیرمان ایجاد کند. . . . به امید جشن روز زن هر سال با تغییری هرچند کوچک، حتی در مکالماتمان، تفکراتمان و در جهت رسیدن به هدف برابری و احقاق همه حقوقمان. . روز زن مبارک

11 Days ago
marybani

Maryam Bani

@marybani


Comment from Maryam Bani:


Because we all share this small planet Earth, we have to learn to live in harmony and peace with each other and with nature. That is not just a dream, but necessity. . dalailama . . بخواهیم یا نه، خوشمان بیاید یا نه، سختمان باشد یا نه باید یاد بگیریم در صلح با دیگران و محیطمان زندگی کنیم. باید دیر یا زود به خودمان بیاییم که برای بقا در این کره، راهی جز هماهنگی با طبیعت وجود ندارد. . هر چه دیرتر، سخت‌تر . . کره زمین خونه مشترک همه ماست، راهی جز این صلح نیست.

14 Days ago
marybani

Maryam Bani

@marybani


Comment from Maryam Bani:


If you wanna find out who is a true friend, change something about yourself or your situation, screw up or go through a challenging time ... Then see who sticks around. . دوستی باید جنسش ناب باشد. دوست واقعی باید شش دانگ باشد. شش دانگ بودن هم چیزی نیست جز بودنش در هر حالی و شرایطی. . روز و روزگارت عوض می شود، کارت به یکباره عالمی دیگر پیدا می کند، خانه و شهرت سرزمینی نو میشود، سبک و سیاقت جدید می شود، خلاصه که شرایطتت تغییر میکند، اما دوست ناب هنوز هست. . کنارت نیست، سالها شاید ندیدید همدیگر را، مسیر زندگیتان مدتهاست ارتباطی بهم ندارد، اصلا همین اواخر در سن سی سالگی باهم دوست شدید، ... اما برای تک تک تغییراتت، برای تمام تصمیم‌های زندگی و رفتارهای جدیدت نیازی به ساعتها توضیح نیست، نیازی به بیان دلیل و توجیه نیست، همین که همه این تغییرات بخشی از توست برایش کافیست و باز هم دوست نابت هست. . . دوستی که «شرایطی» باشد، با یک کار یا یک سبک یا یک مکان زندگی وصله خورده باشد، کلمه دوستی رو فقط یدک می کشد. . دوستانم رو بخواهم لیست کنم شاید ساعتها زمان نیاز باشد، اما دوستان نابم به تعدادی هستند که در همین آن تصویرشان رو جلو چشمانم باهم ردیف کرده ام و بسیار دلتنگشان هستم همیشه. لحظه های خندیدن از ته دل، درد دل کردنها، غم ها و بزرگ شدن هایمان را باهم داشتیم. . دوستان ناب شما چه کسانی اند؟ . . . . . . . ------------------------------- عکس از پرسه زنی در کوچه پس کوچه های شهر قدیمی اوورا، در مرکز پرتغال همین چند روز پیش است و رضا عزیز @yekihastim آن را گرفته است.

20 Days ago
marybani

Maryam Bani

@marybani


Comment from Maryam Bani:


It helps me remember... I need to remember... Sometimes there's so much beauty in the world, I feel like I can't take it, and my heart is just going to cave in. . AmericanBeauty . . گاهی در زندگی باید مثل کادر بندی های عکاسی، همان تیکه ها و صحنه های زیبا که دوست داری را برداری. انگار که تیکه های زشت و غم انگیزش اصلا وجود ندارند. . . . . ----------------------------- عکس رو @yekihastim زمانیکه ایستاده روی پل اصلی شهر چاوز مشغول لذت عکاسی بودم گرفته است. حاصل این لحظه عکاسی ام، همان عکس پرطرفدار استوری و هایلایتم از ابرها در آسمان و تصویرش در رودخانه تامگا است. چاوز اولین شهر شمالی در مسیر پیمایش ما از شمال به جنوب کشور پرتغال است.

25 Days ago
marybani

Maryam Bani

@marybani


Comment from Maryam Bani:


Kindness is a simple way to tell another struggling soul that there is still love to be found in this cruel world. . . I, with my two dear friends, have started our road trip a few days ago. Starting from Switzerland, we went to France, Spain and now we have a plan to explore Portugal from the north to the south. . . ما سه نفر چند روزی هست که سفر جاده ای اروپای غربیمون رو شروع کردیم. از سوییس به فرانسه و بعدش شمال اسپانیا رفتیم و برناممون برای چند روز آینده پیمایش پرتغال از شمال به جنوبشه. . . ده روز پیش هرکدوممون در سه نقطه متفاوت آلمان بودیم که اولین خبر شوکه کننده از سلسله اخبار این اواخر رو شنیدیم، اما الان که پیش هم هستیم و تمام لحظات روز را در کنار این همسفرهای عزیزم سپری می کنم، میتونم غیر از تجربه احساسات خودم، از نزدیک حال و احوال مسافرهای ایرانی در حال حاضر دور از وطن اما همیشه متاثر از شرایط وطن را لمس کنم. . با هر خبر این لبخندهای نیمه بازمون بسته شدن. فوژان مهربونم سعی داشت بغض دلسوزانه اش رو کنترل کنه و رضای عزیز که حتی هنوز در طول سفر هم چندین ساعت را مشغول و درگیر مدیریت کردن کمکهای مردم زلزله زده کرمانشاهه، از نقش امید و اهمیت دوچندانش این روزها میگه. از اینکه چطور با کنترل احساسات و غمهامون و گاهی خشم، باید منطقی و پخته تر نقش مؤثرتری را بازی کرد، صحبت کردیم. . . . شادی حق هر آدمیه، هر لحظه و در هر حالی. فقط کافیه انتخابش کنیم. و مهربانی از بهترین راههاست که شادی رو به دل خودت و اطرافیانت بشونی. . . . . @yekihastim @foojansadeghi ممنونم از هر دو شما عزیز که با مهربونیهاتون شادی و امید رو به دلم میشونید این روزها، هرچند دغدغه ها در ذهن و غصه ها هم در دل داشته باشید. . . ----------------------------------------- عکس مربوط به چند روز قبل در شهر کوچک اوینیون از شهرهای قرون وسطی ای فرانسه است که شهرتش رو مدیون مجموعه کاخهای پاپ و دیوار بلند سنگی دور تا دور شهره.

27 Days ago
marybani

Maryam Bani

@marybani


Comment from Maryam Bani:


We all belong here equally, just by being born onto the earth, we are accepted. We all are one race just with different colors of skin. So use the international language and smile. . . pollyhorvath . اهل کجایید؟ این سوالیه که برا خیلی ها شروع کننده مکالمه با یه غریبس. . یک شب تو سیدنی سوار اوبر که شدیم، پویان طبق معمول همیشش همین سوال رو پرسید. تقریبا تمام راننده های اوبر استرالیامون که یا خاورمیانه ای بودن یا آسیایی جواب میدادن و مسیرمون با مکالمه داغ بینمون در مورد موضوعات مختلف از اخبار منطقه تا دین و سیاست و ... تموم میشد. . اون شب اون جوون سی و اندی ساله نگاهی کرد و گفت من زاده زمینم. . به این کاری ندارم که دلیلش چی بود از نگفتن کشور مادریش و آیا افتخار میکرده یا نه، ضعف میدونسته یا نه، اصلا چه اعتقاد خاصی پشت اون جواب بود.... ولی بسیار این جملش بدلم نشست. . درست می‌گفت هممون زاده زمینیم، یک نژادیم فقط با رنگ پوستهای مختلف و دنیا چه گلستونی میشه اگه فارغ از همه تفاوتهامون، مرزها و رنگ پوست و زبان، درک کنیم که واقعا یکی_هستیم. . بنظرتون ٬٬لبخند٬٬ زبانی که کل دنیا کار می‌کنه، نیست؟ . . . . . . . @yekihastim هرچی بیشتر میگذره بیشتر کیف می کنم از نام و هدفی که برای کمپینت انتخاب کردی، دست مریزاد🙏 . . ----------------------- . عکس از سفر هفته پیش به آلمان، کارناوال منطقه راین است.

32 Days ago
marybani

Maryam Bani

@marybani


Comment from Maryam Bani:


My heart is beating for my country. . دغدغه ام این خاکه. . آب و هوا و تک تک موجوداتش. . آسیب به دماوند دردمون بود و باداب سورت بی صاحب. نبود بارش و کمبود آب، اشکمون رو سرازیر کرده بود و خشک شدن زاینده رود و ارومیه و خوزستان. نابودی طبیعت جنگل با زباله رو چاره می اندیشیدیم و حیواناتی که یکی پس از دیگری به خطر انقراض نزدیک میشن. . . . با مرگ و حبس فعالانی که قرار بود درمانی باشن برای بخشی از هزاران زخمش چه کنیم؟ یک چنین بهتانی رو چطور هضم کنیم؟ . . . . . . . کاووس_سیدامامی محیط_زیست فعال_محیط_زیست هومن_جوکار

36 Days ago
marybani

Maryam Bani

@marybani


Comment from Maryam Bani:


I wished our universe was like this hall; different races, lots of politicians, athletes and celebrities from all around the world stand shoulder to shoulder, face to face and all just smile. . wishforpeace yekihastim فکر کنم پانزده سال پیش بود اولین بار رفتم لار، شهر لار در فارس. این شهر پنجاه هزارنفری، فرودگاه داشت و دلیل اصلیش مردم خیرش بودن. روی تابلو بیمارستان، مدرسه، مسجد، خانه بهداشت، آب انبار و پل رو هم که میخوندی اسم خیرین میدرخشید. خلاصه عملا گویا بخش زیادی از نیازهای شهر به همت مردمش رفع میشد. . این روزها اوضاع مملکتمون من رو خیلی یاد لار میندازه. . گروه گروه دغدغه هاشون شده کودکان_کار، بیماران نیازمند، محیط زیست و مصرف پلاستیک، دریاچه ارومیه، آلودگی هوا، شناسنامه مردم جازموریان، گرد و غبار اهواز و البته که کمک به مردم زلزله زده کرمانشاه. . غیر از اون همت مثال زدنی مردم عزیزمون در روزهای اول زلزله، فعالیتهای مختلف از رسیدگی به بیماران و مجروحان تا کمک به کودکان و زنان و خانواده های بی سرپرست تا ایجاد و ساختن سرپناه و مدرسه رو تو این چند ماه شاهد بودیم. ‌ دیروز تلاشی دیگه برای جلب همراهی بیشتر را با ارتباط مستقیم تر هم با ایرانیان مقیم سوییس و هم دوستان ساکن ایرانم داشتم . خیلی از عزیزان به من لطف داشتند و با همه کمکها و الطاف قبلیشون دعوت من رو سریع لبیک گفتند و استقبال کردند برا کمک بیشتر، که دست تک تکشون رو میبوسم و تشکر میکنم از اعتماد و همراهیشون 🙏 . دوستانم با پیامهای پر محبتشون من رو مورد لطفشون قراردادند که از راه دور به فکر مردم و مملکتم هستم، هرچند بنظر بنده کمترین کاریه که با ترک مملکتت و نموندن برای ساختنش میتونی انجام بدی. اما آنچه قلب من رو گرمتر از قبل کرد، شنیدن داستان و برنامه های عده نه چندان کمی از دوستانم برای کمک و بازسازی زلزله بود؛ از فعالیت شرکتشون سر پل ذهاب برای کمک به بازسازی، ایجاد خیریه و فعالیت برای کمک به مردم تا ارسال کانکس اهدایی خانواده و انجام فعالیتهای مختلف داوطلبانه و کمکهای مالی. . این تپیدن قلب‌هامون برای همدیگه، این همدردی برای درد هموطنهامون، تلاش و دغدغه برای بهتر کردن حال و آیندمون بدون اینکه منتظر رسیدن کمک یا انجام وظیفه جایی باشیم، خیلی ارزشمنده و کمتر جای دنیا میتونی ببینیش. . قدر همدیگرو بیشتر بدونیم، باهم مهربونتر باشیم و از کنار تفاوتها و رفتارهایی که شاید کامل باب میل و خوشایندمون نباشه با صبر و احترام بیشتری بگذریم. با همدیگه بیشتر در صلح باشیم. . . کوچک همه شما هستم 🙏

47 Days ago
marybani

Maryam Bani

@marybani


Comment from Maryam Bani:


It was his birthday gift, a trip to Barcelona to watch a Barca match, since he loves Messi' art of playing. But it seems attending a game in a football studium was a gift to myself as an Iranian woman! It is definitely a right and we will get it soon or later. . . I am happy they won so I can say again Happy birthday @pouyanjazayeri 😉 . . . باز اومدیم بارسلونا برای اینکه من چندین ماه پیش یکی از بازیهای مسی در تیم بارسا و دقیقا در روز تولد پویان رو براش کادو گرفتم. توی استادیوم که رسیدیم هر دو باهم متوجه این شدیم که اولین بار حضور من در استادیوم ورزشی برای دیدن مسابقه ورزشیه. من از فوتبال بدم نمیاد ولی انگار تو ایران برام امکانش نبوده، بیرون هم جزو گزینه هام نبوده هیچ وقت که برای یک بازی برم ورزشگاه. خیلی تلخ اما گویا خودم هم یادم رفته بود که حقمه لذت این تجربه هم. تجربه شور و حال کلی طرفدارهای پر و پا قرص پر انرژی از زن و مرد و بچه و مسن و حتی افراد با معلولیت. نه از منقلب بودن خبری بود و نه از شنیدن فحش، نه اینکه چون شاید در دامنه لغات اسپانیایی ما نگنجن نفهمیدیم، فضای حاکم فقط فضای تفریح و شادی و داغی طرفداری تیم مورد علاقه بود. . برای من شاید صرفا یک تجربه باحال دیگه بود ولی می‌دونیم و دیدیم که برای برخی زنان ایرانی این خواست چقدر جایگاه پر اهمیتی داره و کاملا هم حق دارند. برای خیلی ها هم بحث لذت بردن از دیدن بازی ورزشی نیست، بحث توجه به حق دیگری از زنان به عنوان نیمی از جامعه است. . باید به اون درجه از آزادی و بلوغ تفکر برسیم که بدون تحلیل و بررسی درست یا غلط بودنش و زوایای مختلف این حضور، پا را کمی فراتر از این نگاه جنسیتی به زن بذاریم و این حضور را حق مسلم زنان بدانیم. حق زن نیمی از آزادی است.

49 Days ago
marybani

Maryam Bani

@marybani


Comment from Maryam Bani:


Recently a campaign has been started in Iran with the meaning cityforall. The observance of this campaign aims to promote an understanding of disability issues and mobilize support for the dignity, rights and well-being of persons with disabilities in Iran. l,as a traveler, have been invited to this campaign to observe and share what other countries have done in this regard. Any support and help would be appreciated. . در یادآوری کمپین شهرهمه که شاید امروز برفی تهران هم کمی بیشتر یادمون میندازه که شهرمون شهر همه نیست و پای قول همراهیم با این کمپین، این پست رو میذارم. . . با توجه به وضعیت موجود، دغدغه اولیه این کمپین، فعلا در حد ضرورتهای روزانه این عزیزان مثل تردد ممکن در خیابانها و پیاده رو و ساختمانها، استفاده از حمل و نقل عمومی، عابر بانک و ... است، که غیر از وظایف مسئولین، همه ما هم باید حداقل با رعایت در زمان پارک ماشین، ساختمان سازی، راه اندازی تجارت و فروشگاه و رستورانمون همراه بشیم. اما همه میدونیم هدف ایده آل فراتر از اینهاست، نیازهای انسانی در حد رفت و آمد در جامعه نیست. . این بار غیر از موارد معمول، اپرا هاوس سیدنی، پارکینگ بین راهی جاده اقیانوس جنوب استرالیا، غار کرمهای نورانی وایتامو و بانجی جامپینگ نیوزلند توجهم رو جلب کرد. شاید راه زیادی داریم تا رسیدن به ایده آل، و هنوز در ایجاد تسهیلات اولیه مثل پیاده رو هامون موندیم اما باید این ذهنیت را داشته باشیم که همه ما حق استفاده از امکانات مختلف فرهنگی، تفریحی، تاریخی و طبیعتی رو داریم، هر روز بدون ایجاد امکان استفاده ازشون، اجحافیه در حق افراد دارای معلولیت. . سعید میگه هنوز هر بار زمان سوار شدن به هواپیما، نمیدونن باطری ویلچیر برقی باید بره تو بار یا بیاد تو کابین. هر بار باعث معطلی و مطمئنا عدم آسایش هم میشه. @saeedzaroori . . این مثال و مثالهای زیاد مشابه به این دلیله که در زمان طراحی محصول و خدمات، هنوز رعایت شرایط افراد دارای معلولیت در فاکتورهای مورد نظر قرار ندارند. . اگر فقط یک ماه در تک تک موقعیتها و مکانهایی که قرار گرفتیم به این فکر کنیم که آیا امکان استفاده برای همه از جمله معلولین وجود داره، متوجه نادیده گرفتن حقوق این عزیزان میشیم. . . . . به امید اینکه نه فقط شهرمون شهرهمه باشه، کشورمون کشورهمه باشه، طبیعتمون طبیعت_برای_همه باشه و امکانات در حدی باشه که سفر_برای_همه ممکن باشه.

50 Days ago
marybani

Maryam Bani

@marybani


Comment from Maryam Bani:


Unlike the presumption of a lot of people that Australia is a very new country with no history, the aboriginal ns have been living there since 50,000_ 70,000 years ago. For 49,800 of those years, they had the continent to themselves and then on April 29, 1770, the British explorer James Cook landed his ship. The next two centuries were a horror show of cultural obliteration—massacres, disease, alcoholism, forced integration and surrender. Therefor, their refusal to celebrate  Day, jan 26th, is part of an ongoing fight for the recognition of the abuse of Indigenous people's rights.  They say: if we give up on protesting, we might soon no longer remember the past and when we don't know our past and where we come from, how can we build our future! . برای تولد سی سالگیم کویر مصر بودم. اول رفتیم سمت گرمه، روستایی که خیلی از مسافرهای ایرانی و خارجی به اسم آتشونی و مازیار می‌شناسنش، اونجا زیر آسمون پر ستاره دور آتیش برای اولین بار صدای این ساز چوبی استرالیایی، دیجیریدو، رو شنیدم. هرچند نهایت مثل اغلب مواقع، مقصد ما تو کویر مصر شد خانه عزیزان طباطبایی و کمپ تو دل کویر. . روز تولدم هم با کیک خرمایی محلی پزی که آقای طباطبایی پدر بهم هدیه دادند روی تخته عباسی ماندگار شد. . @tabajandaqi . صدای این ساز من رو برد به اون حال و هوا. . ابورجینی ها، مردم بومی استرالیا هستند که ده ها هزار ساله در استرالیا حضور دارند، پیش از اینکه دویست سال پیش به دلیل حضور انگلیسی ها در این کشور و داستانهای بعدش جمعیتشون به کمتر از هفتصد هزار نفر و فقط سه درصد جمعیت کل این کشور برسه. . . خیلی ها استرالیا را کشور کاملا نو و بدون تاریخچه و فرهنگ قدیمی میدونن، درصورتیکه این مردم از قدیمی ترین گروه نژادی و فرهنگی در جهان هستند. هرچند که پر واضحه که صرفا قدمت، تاریخچه و پیشینه فرهنگی نیست که اعتبار ما، ارزشمون و درستی رفتارمون را ضمانت می‌کند و چه بسیارند این روزها در دنیای اطرافمون مثال نقض از این دسته. . . . . هفته تون پر از شادی، اتفاقهای خوب و پر امید و البته رفتارهای با اصالت.

51 Days ago
marybani

Maryam Bani

@marybani


Comment from Maryam Bani:


After a few years educating ourselves about whales and their different types, and chasing them to get the chance of watching and swimming with them around the world, we finally observed sperm whales from around 100 meters altitude. I hope I will be more lucky encountering these lovely giant mammals in the near future. . . و ما بالاخره با نهنگ روبرو شدیم. نه اینکه فکر کنید خب دیدیم یه تور نهنگ هم هست بریم ها، داستانها داشتیم ما با نهنگ. نهنگ ها از علایق مشترک هردو ما هستند، انواع مختلف با خصوصیات ویژه شون، نوع زندگی و خطرات تهدید کننده شون که هیچ، دایم دنبال کننده اخبار و فیلمهاشون تو دنیا هستیم. چندین بار جاهای مختلف از جزایر قناری و کارائیب تا ایسلند و استرالیا سعی کردیم از نزدیک نوع نهنگی که اون منطقه بود ببینیم ولی نشد که نشد. یا ساعتها با کشتی رو اقیانوس با شرایط مختلف مثل طوفان و یخبندانهای ایسلند، به امید رویارویی باشون بودیم و رخ نمی نمودند یا اینکه کلا حضورمون با زمان کوچشون منطبق شده بود. . چند سالی هست تو دو نقطه استرالیا با رعایت مسائل زیست محیطی امکان غواصی را درکنار نهنگ هامپک ایجاد کردند اما تمام تلاش و پیگیری من فقط با یک جمله روبرو می‌شد که یک هفته پیش آخرین هامپک ها رفتند به سمت قطب جنوب. . تو برخی نقاط استرالیا و نیوزلند حتی گاهی امکان دیدن نهنگ ها بخصوص هامپک از ساحل هم هست ولی باز نه فصلی که ما بودیم. . رسیدیم نیوزلند به محض اینکه شنیدیم کایکورا محل زندگی نهنگ‌های عنبر (اسپرم ویل) هست، سریع برنامش رو چیدیم. این نهنگ ها حدود بیست متری طول و پنجاه شصت تنی وزن دارند، اون پرشهای هیجانی از آب رو مثل هامپک ها ندارند ولی این نمایش دمشون معروفه. بزرگترین موجود دندار دنیا هستند و گاهی تا نود دقیقه هم در اعماق هزارمتری اقیانوس درحال شنا و بدنبال شکارشون هستند. دقیقا به همین دلیل برنامه کشتی ما برای دیدنشون سه بار لغو و هربار به زمان بعد موکول شد چون در حین بازدید هلیکوپتری قبل از حرکت کشتی، نمی دیدنشون. هر دو مون باز پذیرفتیم که خب حتما دلیلی داشته. . ساعتهای آخر حضورمون در نیوزلند، با یک مجموعه غیر انتفاعی که با اهدا مالی بهشون در جهت حمایت و حفاظت از نهنگها میشد کمک کرد، آشنا شدیم و پاداشش این پرواز با هواپیمای کوچک بر فراز نهنگ‌های عنبر اقیانوس جنوب شد. . . . . . . . . پ.ن: شنا با کوسه نهنگی (Whale Shark) سمت آسیای شرقی هم تجربه خوبیه اما اونها نهنگ نیستند! اسمشون غلط اندازه کمی، بزرگترین ماهی‌های دنیان با طول زیر ده متر.

52 Days ago
marybani

Maryam Bani

@marybani


Comment from Maryam Bani:


Kaikoura is a coastal town on the South Island of New Zealand. It’s known for its abundant wildlife and its sperm whale population. The rock platforms of the lookout point Kean are home to a colony of fur seals and albatrosses. . It is an area where the long white clouds are seen often, the reason Māori, Newzealand digeniouse residents, called this country “Aotearoa”. The word in the Māori language means "Land of the long white cloud". . کایکورا در شمال شرقی جزیره جنوبی یک نمونه خوب برای دیدن و لمس کردن ویژگیهای بارز نیوزلنده؛ حیات وحش متنوع و مناظر طبیعی چشم نواز . . دیدن کلونی فوک های خز دار، آلباتروس ها، دلفینها و نهنگ های عنبر و البته انواع حیوانات اهلی با یک روز موندن تو این شهر هم امکان پذیره. پیاده روی تو جنگلهای وحشی، کشف ساحل با سنگهای مریخی سفید‌ و لذت ساعتها مراقبه و نشستن تو ساحل سیاه درکنار بازی موجهای اقیانوس و منظره ابرهای کشیده سفید تو دل کوهها از کارهایی بود که ما برای روز آخرمون در نیوزلند چیدیم. کارها، نوشته ها و مستنداتی که خروجی آرامش این روز سفرمون بود، از بهترینها شدن برام. . ابرهای کشیده سفید که تو خیلی از مناظر نیوزلند و این منطقه دیده میشند، تو اغلب این عکسها هم هستند، دقیقا معنی اسمی اند که مائوریها، مردم بومی نیوزلند، به این کشور دادند؛ آئوته روآ

53 Days ago
marybani

Maryam Bani

@marybani


Comment from Maryam Bani:


Experience the magic of Hobbiton in the heart of New Zealand, you can step into the lush pastures of the Shire, as featured in The Lord of the Rings and The Hobbit trilogies. تو این شهر رنگی که راه میرفتم به این فکر میکردم چی میشد کشور و شهر و خونه ات رو خودت مختار تو یه جایی این شکلی تو دل یه تپه لب دریاچه زیر یه درخت پر سایه با در و پنجره های چوبی با همه اون جزییات و گلدون و جاشمعی های پشت پنجره و میز صندلی های دم خونه ، با بند رخت تو حیاط پشتی، اون گیره لباس کناره شومینه ... بدون فکر به نرخ دلار و قیمت گوشت و تخم مرغ، بدون تنفس گرد و غبار و هوای آلوده و ترس زلزله و یا دیدن بچه های کار تو خیابون درست میکردی. . همش قشنگ بود تا اونجا که دیدم سر و کمر خم کردم برا رفتن توی اون خونه.

56 Days ago
marybani

Maryam Bani

@marybani


Comment from Maryam Bani:


The Waitomo Glowworm Caves, including the Ruakuri Cave, are known for their population of glowworm species found exclusively in NewZealand. The limestone formation in the caves occurred when the region was still under the ocean about 30 million years ago. These cave decorations, grew from water dripping, take millions of years to form given that the average stalactite grows one cubic centimetre every 100 years! The glow worms emit a pale blue/green light which attracts insects. So these s which are eye_catching to us، are seemingly the last s the other creatures see, before being eaten. . تاریکی مطلق بود، بهمون گفت دقیقا پشت سر هم بایستید دستهاتون رو روی شونه نفر جلویی بذارید و با ریتم حرکت اون قدم بردارید. برای چک کردن مسیر و ارتفاع بالای سرمون نه میشد از دستهامون استفاده کنیم و نه از نور موبایل و دوربین. این یعنی اعتماد مطلق به اون رهبر پیشرو و همراهانمون که نمی‌دونم ما واقعا چقدر یادش گرفتیم. حاصلش تجربه یکی از زیباترین تاریکی‌ها بود، لحظاتی که با ضریبی بالا رفت به حساب عمرم. . این تیکه مسیر رو در یک سکوت مطلق از این عجوبه طبیعت و رقص نور کرمها، که در حقیقت انرژی ناشی از گرسنگیشون و برای جذب حشرات بود، لذت بردیم. . رهبری که گفتم راهنمامون و معروف به مرد غاری بود، می‌گفت کل زندگیم در غار و مطالعه و کار در مورد غارها گذشته. تقریبا همه غارهایی که از کشورهای مختلف میگفتن می‌شناخت غیر از ایران! امیدوارم به اندازه کافی بهش انگیزه داده باشم که بره و بخونه در مورد علیصدر، رودافشان، قوری قلعه، یخ مراد، چما، سم و‌ کتله خور. . ما از یک مسیر حلزونی شکل نزدیک شصت متر رفتیم پایین تو دل زمین و هر جابجایی مون با کلی هماهنگی و باز و بست درهای عظیم بتنی انجام میشد. دستگاههای مختلف برای سنجش میزان دی اکسیدکربن، دما و رطوبت هوا تعبیه شده بود و بر همون اساس تعداد افرادی که در روز میتونستن برای بازدید وارد غار بشن مشخص میشد و جریانهای هوایی موردنیاز رو هم تنظیم میکردن. برای حفاظت و جلوگیری از لمس کوچکترین نقطه از دیواره و قطره های آب آویزان قبل از شکل گیری سنگها و البته کرمهای نورانی، سنسورهایی در دو طرف مسیر دو ساعت حرکت ما نصب شده بود که با تجاوز کمتر از ده سانتیمتر آلارم شروع به جیغ زدن میکرد. زیبایی اعجاب آور و مراقبت تحسین برانگیز ازش زمانی کامل شد که خوندم از معدود های دنیاست که افتخار میکنند افراد توانیاب هم امکان بازدید دارند.

57 Days ago
marybani

Maryam Bani

@marybani


Comment from Maryam Bani:


Enjoying the beauty of Dawson falls and nature around it برای رسیدن به آبشار داوسن باید از یک مسیر زیبا اما در عین حال طالب احتیاط، با ماشین میرفتیم تا جایی که دیگه اجازه پیاده روی تو دل جنگل وجود داره و با کمی بالا پایین شدن بین مسیر سنگی و پله گونه اش به آبشار برسیم. جایی که آب خنک سرازیرش آرام تن میشه تو اون گرما و خستگی طی مسیر. . قرار بود در مورد حضور جوونهای مسافر برای کار موقت بگم. امروز داشتم فیلمهای مسیر آبشار رو نگاه میکردم، مسیر فوق العاده زیبا، درختان و پوشش گیاهی در رنگهای مختلف عین یه دیوار سبز دو طرف جاده رو گرفته بودند، اما واقعیت اینه مسیر خطرناکی بود. نمی‌دونم به چه دلیل سرعت مجاز برای این جاده دوطرفه اما بسیار باریک بدون دید، صد کیلومتر تعریف شده بود و گاهی در حین لذت از جاده به آنی با یه ماشین با سرعت نه چندان کم روبرو می‌شی‌ اما خب برای رسیدن به آبشار باید همین راه سخت زیبا رو می‌رفتیم. اون جوونهایی که من دیدم شاید در ذهن خیلی‌ها که کلا هر آدمی سفر می‌کنه رو فقط در حال خوشگذرونی و کیف و خرج پول میدونن، اومده بودن دنبال کیفشون. واقعیت اینه آره واقعا کیف و لذت بسیاری هم داره ولی نه فقط با خوشگذرونی و راحتی. وایسادن زیر اون آبشار با صدای آب و پرنده تو گوشت، منظره ای سبز و پر درخت و کوهی استوار در افق دیدت، راحت و دم دستی نیست. بخش نه چندان کمی از کارمندان و شاید بهتره بگم کارگران پایین‌ترین سطح و سخت کارهای این کشور رو جوونهای اومده از کشورهای جهان اول تشکیل میدن. به نیوزلند که داره به بهترین نحو ممکن از همه نعمتهای طبیعی خدادادیش استفاده می‌کنه و شرایطی رو ایجاد کرده که بجای آوردن کارگر از کشورهای ضعیف، جوونهای مسلط به چند زبون و دنیا دیده و آشنا به استانداردهای بالای خدمت رسانی و مشتری مداری، ویزای کار بگیرن و پاشن بیان که در حین کار کردن کشور رو بگردن، واقعا باید دست مریزاد گفت. بنظرم اینجوری خیلی اشکالش کمتره که کلی از جوونهاشون برای درس و کارهای دیگه از کشور رفتن. اگه مغز و بازویی رفته، حداقل دایم مغز و بازوهای دیگه به جاشون تبادل میشن. این جوونها از کشورشون اینترنتی کار پیدا میکنن، ویزای کار نیوزلند میگیرن میان و گاهی کاری نسبتا بلند مدت تر و چند ماهه و گاهی حتی بین کارهای کوتاه مدت هفتگی در جاهای مختلف می‌چرخند. . می‌دونم موضوع اعتبار پاسپورتمون هست، ولی واقعا اونهاییمون که سفر و طبیعت‌گردی میخوایم، دلمون رفتن به جاهای مختلف دنیا و دیدن و تجربه کردن عمیق میخواد، چقدر تلاش کردیم براش؟ چند بار و چند تا راه رو سعی کردیم؟

58 Days ago
marybani

Maryam Bani

@marybani


Comment from Maryam Bani:


Unlike other big countries over the world, New Zealand doesn’t have wide motorways. Rather, there are long two-lane highways across the length of the country that wrap around the hills and coastlines. In the South Island, one the most travelled highways is State Highway 6 which is about 1,162 km long and goes along the whole west coast of the South island. While the landscape changes dramatically and surprisingly as you go up the highway, the one thing that remains constant is the number of campervans you see. And, I really recommend that you traverse the South Island in your personal car just like what we did this time and we will repeat this again in the future, hopefully the near future, with a campervan but this time for 2 months. . سفر به نیوزلند سفر پر از سورپرایز های طبیعیه. جاده شماره شش جزیره جنوبی، جاده ای که در میان تنوع مختلف طبیعت، برای ما پر از تجربه های به یادماندنی هم شد. رویارویی با گله بوفالوها، آشنایی با یک خانم گله دار وقتی سوار بر پاجیروش و طناب حلقه شده به دست اومد سراغمون چون بز گم شده اش رو وسط جاده پیدا کرده بودیم. تو سوار کردن هیچهایکرها و آشنا شدن با مسافرهای جدید هم کم نذاشتیم، ازشون خواهم گفت بیشتر. تنوع طبیعت این کشوره که تبدیلش کرده به کشور طبیعت دوستان. از جنوب جزیره جنوبی که شروع کردیم به سمت شمال حرکت کردن، تنها گزینه همین جاده شماره شش بود. همینطور که ظرف سه روز تو مسیر هزار کیلومتریمون عبور میکردیم، طبیعت به شکلهای مختلف خودنمایی کرد؛ یخچالهای طبیعی، دریاچه های خوش رنگ، رودخونه های نهفته در دل دره های سنگی و سبز، مزرعه های مختلف، ... پلهای باریک تک لاینه روی رودخونه های آبی رنگ یخچالی، گذر از زیر درختان در هم تنیده، سالهای سیاه و سفید کنار جاده. پارک ملی و ساحل سفید ابل تازمن که به نام مکتشف هلندی، اولین نفری که نیوزلند و تازمنیا رو در حین سفرش دیده و کشف کرده، از مقصدهاییه که تو سفر بعدیمون به این کشور چند روز براش وقت خواهیم گذاشت. سفری که بدون شک با کمپر ون و نزدیک به دو ماه خواهد بود. . . . ۴۷_روز_اقیانوسیه سفرهای_من نیوزلند طبیعت جهانگردی سفر

62 Days ago
marybani

Maryam Bani

@marybani


Comment from Maryam Bani:


In an age when it seems as if everything has been explained, nature hangs on to a few mysteries. The Pancake Rocks of punakaiki are among them. . . تو دنیا دانشمندان تقریبا برای اغلب دیدنیها تحلیل و دلیل دارند، چند موردی هستند که هنوز دقیق نفهمیدند دلایل شکل گیریشون رو. صخره های پنکیکی یک مجموعه از صخره های فرسایشی در دل اقیانوس و لبه غربی جزیره جنوبی از دسته مواردیه که دلایل شکل گیریش خیلی هنوز برای بشریت مشخص نیست. نوع سنگ شکل گرفته شده، زمان تشکیلش که زیر آب و حدود سی و پنج میلیون سال قبل بوده را فهمیدند اما اینکه چرا این صخره ها به این صورت لایه لایه، که باعث نامگذاری ٬پنکیک٬ هم روش شده، فرسایش داده شدند و کاملا متمایز از تمامی صخره های اون منطقه، هنوز جواب داده نشده. حفره های بزرگ تو دل این صخره ها، بازی سنگین امواج بین این حفره ها و فوران موجهای آب از دل حفره های کوچک عمودی که مه پاشهای طبیعی درست کردند، بر جذابیت این منطقه اضافه کرده. . . . . بسیار دقیق و خیلی حساس از این موزه طبیعی مراقبت می‌کنند تا ضمن حفظ این منظره زیبا، بعد از کشف دلیل اصلی شکل گیریش حسرت آسیب خوردن و از دست دادنش را نداشته باشند. داشتن نعمت برای جذب توریست کافی نیست، حفظ و مراقبتشه که اهمیت بالاتری داره. . . . ۴۷_روز_اقیانوسیه سفرهای_من نیوزلند طبیعت جهانگردی سفر

65 Days ago
marybani

Maryam Bani

@marybani


Comment from Maryam Bani:


I have never hitchhiked myself and I dont know if I will ever experience this kind of travel in the future. But I really would have loved to host some hitchhikers. Since it would allow me to know more travellers with different types of experiences and I could of course help them travel easier. These two lovely brave and bold girls, @sunnythefeather @x_kla_lu made my first experience, and theirs, the best. They repeatedly mentioned that I inspired them alot but the fact is I have learned a lot from them. Their real frinedship, which helped them to pass different obstacles during their adventurous journey was the most important listen. من تا الان هیچهایک نکردم و نمی‌دونم هم آیا به این مدل در آینده سفر خواهم کرد یا نه. ولی همیشه دلم میخواست جایی که بتونم میزبان هیچهایک ها بشم. نیوزلند با کلی مسافر جور وا جور و جاده های پر از بکپکر و هیچهایکر، شاید بهترین گزینه برای شروع این تجربه بود. پویان مثل خیلی های دیگه براش سخت بود، هر بار که میگفتم وایسیم اینها رو سوار کنیم یک بهونه ای می آورد، مسیرمون نمیخوره حتما، جامون کمه، سختمون میشه .... و من میدونستم یکی از مهمترین دلایلش اعتماد نکردنه بخصوص وقتی آقا بودن. این دو دختر روکه گوشه جاده دیدیم دیگه بهترین فرصت بود، با هر سختی بود با کوله های بزرگشون جاشدن و همراه شدیم. هر دو آلمانی و اتفاقا از جایی نزدیک محل زندگی مامان پویان بودن، لیسانس‌ها رو که گرفته بودن تصمیم گرفته بودن برن و بدون کمک خانواده ها روی پای خودشون تجربه های جدید کنن. انتخاب نیوزلند هم نه بخاطر زیبایی طبیعتش، که بخاطر دور ترین سرزمین ممکن براشون بود. دو روز با ما بودن، نه فقط ماشین، بلکه خونه و غذا و تمام لحظات این دوروزه را باهم مشترک بودیم. دیروز دیدم هر دو پست گذاشتن و گفتن بیشترین الهام زندگیشون رو از من گرفتن! مطمئنا خوشحال شدم ولی واقعیت اینه که این من بودم که کلی درس از این دو دختر گرفتم. ساندرا و کلارا که دیگه دخترا صداشون میکنیم، ماشین بنز و خونه گرم و نرم مامان بابا روگذاشته بودن اومده بودن تو هتل و رستوران و مزرعه ها پایین‌ترین سطح کارها رو انجام میدادن و تجربه میکردن و میگشتن. دوستی عمیق بینشون که گاهی باعث میشد وسط تعریفهاشون هر دو باهم همزمان یک جمله با کلمات مشابه و حتی تون صدای مشابه رو میگفتن، زیباترین برای من بود. . . . . ۴۷_روز_اقیانوسیه سفرهای_من نیوزلند هیچهایک هیچهایکر سفر جهانگردی

66 Days ago
marybani

Maryam Bani

@marybani


Comment from Maryam Bani:


Horse racing  is a popular sport in New Zealand. Thoroughbred and Standardbred horses are the breeds which are often used. Harness racing is a form of horse racing where drivers sit in a sulky (super-lightweight cart) and control the s with reins. The type of s that run harness races are mostly Standardbreds which are generally more muscly and heavier than thoroughbreds, but still show quality and refinement and are also known for being very intelligent which makes it easier to train them not only for speed and gait, but also strategy. ورزش در سفر بر لذتهای سفر اضافه می‌کنه. اسب سواری از اون ورزشهاس که همه جا لذتبخشه اما برای نیوزلند با اسبهای با مهارت اصلی سرعت، خیلی برای غیر حرفه ای هایی مثل من مناسب نیست. ننشسته روشون شروع میکنن با سرعت به دویدن! تصمیم گرفتیم اینبار بریم به یک مسابقه ویژه اسب سواری و اولین تجربه شرط بندی روی اسب رو داشته باشیم. حال و هوای جالبی داشت و با کمی وقت گذاشتن و گپ و گفت با با تجربه ها که حسابی هم دور هم جمع شده بودن تو این منطقه، تقریبا راهکار دستمون اومد. . . . کویینزتاون منطقه پر جذابیتیه که علاوه بر شهر دوست داشتنی کنار دریاچه خوش و آب رنگش ترکیب جالبی از طبیعت و انواع ورزشها از چتر بازی و پرش و بانجی جامپینگ تا دوچرخه سواری تو کوهستان و کایاک و یخچال نوردی برای لذت بردن داره. متاسفانه دقیقا همین امروز اتفاق بدی برای دو چتر باز همینجا افتاد، که اگه می‌خوام هیجان رو باز تجربه کنم بدون آزار عزیزانم، بهتره خیلی از بانجی جامپینگ و پرش از هواپیما اینجا حداقل حرفی نزنم و چیزی نذارم 😄 . . . ۴۷_روز_اقیانوسیه سفرهای_من نیوزلند طبیعت اسب جهانگردی تجربه_جدید سفر

67 Days ago